fbpx

ישראלים בגילאים המתקדמים חוששים לבריאותם יותר מתמיד עכשיו בתקופת הקורונה

בריאות וצרכנות

צוואות וירושות | יפויי כוח מתמשך | אופטרופסות | הסכמים

דור דירנבאום, נטלי חן

עודכן: 24.01.21 , 10:20

אפשרויות שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אפשרויות שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אחד הנושאים שהכי מטרידים את האוכלוסיה בגיל המתקדם הוא החשש מלהוות נטל ומעמסה על ילדיהם. הנחת היסוד היא שההורה אמור לדאוג לילדיו ולא ההפך. גם כשאנחנו מזדקנים, אנחנו רוצים לאפשר לילדים שלנו לחיות את חייהם ולא להוות נטל. הסיפוק הכי גדול שלנו כהורים מגיע כשהבן או הבת מאושרים ושמחים. אבל עם יד על הלב, סביר להניח שיצא לכם לעצור לרגע ולחשוב מי ידאג לכם כאשר אתם לא תהיו מסוגלים לכך? התשובה לרוב די ברורה, סביר להניח שהילדים יחליפו אתכם בתפקיד האחראי המבוגר.

צוואות ויפויי כוח מתמשך

מה יקרה אם הילדים ירצו לעזור אך לא באמת יוכלו?

לא תמיד יש לנו שליטה על החיים ולא תמיד נהיה חזקים ועצמאים, במיוחד עכשיו בתקופת הקורונה שנושאים כמו צוואות וירושות מקבלים יותר תשומת לב, חשוב שתדעו שללא מודעות לגבי העתיד הצופן למשפחתכם בנושא כה חשוב אתם עלולים לדון אותם לתסכול ובירוקרטיה מיותרת. חשבתם מה יקרה כאשר לא תוכלו לקבל החלטות קריטיות?

עורך דין יפויי כוח מתמשך

"אמא הפכה מאישה עצמאית לאדם סיעודי שתלוי באחרים"

לאחרונה פנה אלי דן וסיפר לי כי אימו אשר נושקת לגיל 62, אשה אנרגטית, עובדת, שדואגת לעצמה ושומרת על אורח חיים בריא, במפתיע עברה אירוע מוחי. באותו יום הפכה מאישה עצמאית לאדם תלותי וסיעודי.

כצעד ראשון להתמודדות פנה דן לסניף הבנק של אימו בבקשה למשוך כסף מחשבונה על מנת לדאוג למחייתה של אמו, להפתעתו התבשר כי בחשבון הבנק יש החזרי הלוואות ותוכנית חיסכון בסך מצטבר של 6,000 ₪.

כתגובה מיידית ביקש הבן לעצור את הוראת הקבע לתכנית החיסכון, וזאת בכדי לשמור על ההכנסה המועטה מקצבת הנכות שאמו מקבלת מביטוח לאומי.

לכאורה על פני השטח, מדובר בבקשה פשוטה ולגיטימית אך למרבה הצער, דן כלקוח נתקל בסירוב עיקש לביצוע הפעולה ממנהלי הבנק. הבנק דרש ממנו להמציא אישור מבית המשפט המאשר לבנק ביצוע הפעולה.

לדן לא הייתה ברירה אלא להמציא לבנק את דרישתו בהליך ארוך ומייגע, בהתחלה הוא נדרש לספק אישור של בית משפט לשחרור הכספים שאותו מגישים דרך עו”ד, לאחר מכן מעבירים את הבקשה לאפוטרופוס הכללי שברוב המקרים מבקש להמציא מסמכים רבים המעידים על הסטטוס של אותו אדם מוגבל, כמו סל מחיה למשל, לאחר כל התהליך האפוטרופוס מגיב לבית המשפט ובית המשפט נותן את החלטתו.

“בסופו של יום הוא קיבל את האישור המיוחל אך הנזק שנעשה בתקופה הזו גדול יותר מעוגמת הנפש” כך מספרת לנו עורכת דין גיתית דבש המתמחה בנושא צוואות ויפויי כוח מתמשך, “בפרק הזמן בו המתינו לאישור המשפטי, הוראות הקבע מחשבון האם המשיכו להיגבות חודש בחודשו, החשבון צבר גירעון ודן ואחיו נאלצו לכלכל את אימם מכיסם הפרטי ובנוסף לשלם חובות וריביות לבנק.

אז מה ניתן לעשות על מנת למנוע את עוגמת הנפש?

באופן פשוט ומוכר רוב ההורים בונים על כך שילדיהם יתמנו לאפוטרופוסים וכך ייקבלו שליטה ואפשרות לקבל החלטות גורליות בכל הנושאים החשובים באמת. חשיבה זו כמו החשיבה ש”לי זה לא יקרה עכשיו” היא חשיבה מיושנת ומוטעית והגיע הזמן ליצור מודעות מתקנת בנושא.

עורכת הדין גיתית דבש מדגישה שחשוב לדעת ולזכור:

"אפוטרופסות הוא תהליך ארוך מייגע ולא יעיל, המינוי נעשה ללא דיון בבית משפט אלא על סמך מסמך רפואי בלבד.

לאדם המוגבל אין כל מעורבות או דעה בתהליך והבירוקרטיה ארוכה ומייגעת – יכולה לקחת מספר חודשים בקלות.

המינוי הינו לשנה אחת בלבד! למרות הקושי בהנפקת המסמכים.

האפוטרופוס נדרש להמציא מסמכים רבים ולהעביר דיווחים שוטפים לרשויות, בקיצור תהליך מסורבל ולא יעיל.

בשורה התחתונה אדם עם מוגבלות לא שותף כלל להחלטה אם ימנו לו אפוטרופוס ומי יהיה האפוטרופוס שלו.

עורך דין יפויי כוח מתמשך

אז כיצד תקבלו שליטה וחופש מוחלט לטיפול בכל הנושאים החשובים הללו?

התשובה היא יפויי כוח מתמשך.

יפויי כוח מתמשך הוא טרנד חדש שנמצא בעליה חדה והוא מאפשר לכם לקבוע כיצד ייראו חייכם בעתיד, כאשר תגיעו למצב שבו לא תהיו מסוגלים לקבל החלטות או לנהל את ענייניכם, במקרה כזה אם דאגתם שיהיה לכם יפויי כוח מתמשך אתם ורק אתם בחרתם מי במצב כזה יפעל בשמכם ועבורכם, בתחומים השונים שנוגעים לחייכם.
במסגרת ייפוי הכוח המתמשך יכול אדם לקבוע מראש הנחיות למיופה הכוח, כיצד לנהוג ואילו החלטות לקבל והוא גם יכול לבחור להשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת המלא בקבלת ההחלטות.

ומה הילדים שלכם מרוויחים?

הנחיות ברורות בנוגע לטיפול בכם ברכושכם וכספכם.

המנעות ממחלוקות אפשריות בין האחים ובני משפחה אחרים.

חסכון של תהליך משפטי ארוך מול האפוטרופוס הכללי.

חסכון של הוצאת כספים מיותרת של ילדכם בבתי המשפט וגופי המדינה.

כולם מרוויחים! תרוויחו שקט נפשי, ותדעו שגם בזמן קריטי, נטל לא יפול על הילדים ויחסי המשפחה יישמרו בריאים וטובים.

לסיכום, אם קראתם עד לכאן ויפויי כוח מתמשך הוא משהו שרלוונטי עבורכם ועבור המשפחה שלכם, עורכת הדין גיתית דבש מציעה בתקופה הרגישה הזו הזדמנות לחסוך מאות שקלים, ייעוץ ראשוני ללא עלות!  מוזמנים ליצור קשר:

עורכת הדין גיתית דבש, הבעלים של משרד “גיתית דבש עורכי דין” מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין לעריכת צוואות, ירושות ו’ייפוי כח מתמשך’.

פרסום ראשוני: 22:38 , 05.1.2021 | Sponsored

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
תגובות אחרונות